Hizmetler

Hizmetler 2018-03-13T10:55:06+00:00

Sistem Yönetimi

Çankaya Üniversitesi’nin internete bağlı sistemlerinin ve sunucu bilgisayarlarının kurulumu, bakımı ve yedeklenmesi işlemlerini yapmak. DNS, FTP, WWW, E-Mail, Web-Mail gibi Internete bağlı servislerin düzenli ve kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlamak ve yönetmek.

Donanım Destekleme

Bilgisayarlara ağ kartları yerleştirmek, çalışmayan bilgisayarları ve yazıcıları kontrol etmek (donanım sorunlarının nasıl çözüleceğine dair bilgi vermek yada mümkünse bu sorunları çözmek), bilgisayarların donanımlarının güncellenmesinde fikir vermek. Ağ bağlantılarını kurmak ve devamlılıklarını sağlamak. Kişisel bilgisayarlar ve çevresel araçlarla ilgili donanım sorunlarını çözmek yada çözülmesine yardım etmek. Mevcut sistemleri geliştirecek donanımlar konusunda araştırma yapmak, gerekli olduğu yerlerde yeniden yapılandırmak.

Web Hizmetleri

Web hizmetlerinin düzgün işleyişini sağlamak. Çankaya Üniversitesi ana sayfası geliştirmek, güncellemek. Sayfalarını Çankaya Üniversitesi ana sayfasında yayınlamak isteyen akademik ve idari personelin kişisel sayfalarını Çankaya Üniversitesi ana sayfasına bağlamak. İnternet Sistemleriyle ilgili araştırma yapmak, gelişen yazılımları tespit ederek, gerekirse yeniden yapılandırmak.

Network (Ağ) Sistemleri

Kampüs yerel ağ yapısını düzenlemek, kontrolünü sağlamak, ağ yapısında çıkan problemleri çözmek. Bilgisayarlara IP numarası vermek, IP numaralarının kontrolünü sağlamak. İnternet yazılımı kurmak, binalara kablo yerleştirmek, ağ bağlantılarının düzenli bir şekilde işlemesini sağlamak.

Yazılım Geliştirme

Ağ yazılımları dışında Çankaya Üniversitesi’ne ait lisanslı yazılımları, işletim sistemlerini, ofis uygulamalarını yüklemek. Mevcut yazılımların güncellemesini yapmak, kullanıcılara destek vermek. Öğrenci ve Personel Bilgi Sistemleri yazılımını geliştirmek, güncellemek. Yazılım teknolojisini takip ederek, mevcut yazılımları geliştirmek.

Bilgisayar Laboratuvarı

Bilgi İşlem Daire Başkanlığına bağlı 1 adet (47 adet kişisel bilgisayar) İnternet Laboratuvarı üniversitemiz öğrencilerinin ödev, ders ve araştırma yapmaları, döküm almaları amacıyla kurulmuştur. İnternet Laboratuvarımız, Balgat Kampüsü B Blok Zemin Katta,Güz ve Bahar Dönemleri boyunca hafta içi her gün 09:00-19:30, Yarıyıl tatilinde ve Yaz Dönemi boyunca hafta içi her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.